Soňa |
Nové stránky BETA
Hlavní nabídka
Technika & Bastlení
Média
Reklama Google

I. Subregional 2014 PDF Tisk Email
Akce a závody - VKV
Napsal uživatel Jirka, OK1UBO   
Úterý, 11 Březen 2014 19:42
OK7KMLetos byly přípravy na začátek sezóny poněkud hektické díky kolizi termínu jarních prázdnin v karlovarském kraji s  pořádání 1. subregionálu. Díky tomu se obtížně koordinovaly práce na opravě naší hlavní antény 4x10 el. DK7ZB.
Výhodou letošní mírné zimy bylo to, že se na naše závodní stanoviště dalo celou zimu dojet autem. Toho jsme několikrát využili (OK1VKQ, OK1UBO, OK1PRI a OK1GP) při návštěvách Blatenského vrchu v rámci příprav na 1. subregionál. Původním záměrem byla nejen výměna kabeláže k 4x10 el., ale i nastavení antén čtyřčete na nižší PSV. To se naneštěstí nepovedlo, protože na experimentování nebyl dostatek času a ani počasí nám příliš nepřálo.
V pátek ráno jsme (Vašek OK1VKQ a Jirka OK1UBO) dorazili na kopec a po celodenní dřině se nám podařilo zprovoznit anténní systém 4x10 el. Večer zbyl čas na ověření jeho vlastností poslechem majáků. Přestože antény nebyly vysunuty do plné výše stožáru, byli jsme schopni zaslechnout maják PI7CIS a detekovat o něco slabší maják ON0VHF. Při otočení na sever jsme zaznamenali silný signál (S3) majáku OZ7IGI. Na jihu jsme byli schopni zaslechnout maják OK0EB i s jeho 7 mW výkonu.
V sobotu jsme za přispění Mirka OK7KM, Michala OK1WMR a Vládi OK1FIK, kteří postupně dorazili během dopoledne, pokračovali sestavením dvojčete 18 el. M2 a osazením dvou fixních antén na věž rozhledny. S přípravami jsme skončili chvíli po začátku závodu, a tak jsme se plni nadšení vrhli na vyzkoušení všech anténních systémů. Ale jaké bylo naše zklamání, když jsme zjistili, že dvojče M2 je totálně hluché. Nuže co se dá dělat, všechno zpátky; na stromy, nebo spíše na stožár. Ten musel jít dolů, výměna LNA, kontrolní poslech a …. nic. Výměna koaxiální propojky před LNA, výměna RX koaxu, kontrola anténního relé a stále nic. Cenné desítky minut závodu plynuly a my jsme stále nevysílali. No, nakonec jsme samozřejmě závadu našli – byl to mizerně zaletovaný konektor na RX kabelu, který se při manipulaci uvolnil.
Teď ještě nastavit PA, úroveň buzení a můžeme vysílat. To by samozřejmě šlo, ale všechny kmitočty, na které máme krystalové brány, byly obsazeny. A tak hledáme, zkoušíme a po hodině a půl od začátku závodu začínáme naplno vysílat. K zařízení jsme usadili Vláďu OK1FIK, který sice nebyl právě nejčerstvější, protože se přes noc vracel z dovolené a moc toho nenaspal, ale my ostatní jsme byli taky pěkně vyřízení.  Závod se rozjel hodně zvolna (museli jsme si nejprve najít volný kmitočet). Za první dvě hodiny bylo na kontě 31 tis. bodů (13+18). Loni jsme měli 40 tis. bodů (22+18), takže bylo vidět, že něco nefunguje - jen vědět co. Za další dvě hodiny přibylo dalších 24 tis bodů, což bylo o čtyři tisíce bodů horší, než loni. Průměrná délka QSO za první čtyři hodiny závodu byla jen 251 km/QSO. Nebylo divu, protože spojení nad 500 km se dala spočítat na prstech jedné ruky. V podstatě se nám zdálo, že všechny směry jsou zavřené, protože jsme nedělali  žádná delší QSO. Po půlnoci se přeci jen situace začala měnit a začala chodit delší spojení. Sice jsme neudělali ani jednu stanici z G, ale alespoň se po půlnoci zvětšila průměrná délka spojení na 350 km/QSO.
Trochu lépe než obvykle fungoval severní směr, kde ale není mnoho stanic, takže nám to příliš nepomohlo. Díky nasazení „vidlicového“ fixního dvojčete ve směru 190° a 235° se oproti minulosti zvedly výnosy z Itálie a Francie, kdy se tyto směry staly druhým a třetím nejvýnosnějším směrem.
Z přiložené tabulky je vidět, že jsme překvapivě udělali poměrně dost spojení do Francie (11 QSO), protože kluci z OL3Y si stěžovali, že udělali jen dva „Frantíky“. Nám se docela vedlo i se Švýcary, kam se nám podařilo udělat 11 QSO. Na nás slušného bodového zisku jsme dosáhli i při spojení s Italskými stanicemi, kde jsme zdvojnásobili náš bodový zisk v I. subregionálu ve srovnání s rokem 2012 či 2013. Pozitivním překvapením pro nás byla i aktivita OE stanic, kterých obvykle děláme jen několik, ale letos se jejich počet vyšplhal na 20.
Naopak oproti jiným letům jsme hodně špatně dopadli v naší úspěšnosti v navázání spojení do OK a OM. V tomto směru jsme oproti obvyklému stavu v manku 40ti QSO (30x OK a 10x OM) Zklamal také náš výsledek ve směru na Nizozemí, kde dlouhodobě dosahujeme výborných výsledků, ale tento rok patří mezi podprůměrné s mankem okolo 10ti QSO.
Naprosto nás zklamal východní a jihovýchodní směr (pro nás HA, OK2, OM, YU a 9A). Tam jsme skoro nic neslyšeli. Naším nejdelším spojením je sice YU7ACO, ale tabulce dvaceti nejdelších spojení vévodí pro nás netypicky QSO do Itálie (11 QSO).  Dosažené výsledky ještě budeme muset podrobit analýze a vyhodnotit, zda byla chyba na naší straně, nebo zda opravdu byly tak špatné podmínky šíření na východ a jihovýchod.
Závod jinak probíhal v klidu a bez nějakých silných splitterů na pásmu i když zvednutý širokopásmový šum jsme zaznamenali. Výsledky jsou přeci jenom zklamáním, i když jsme přes pozdní začátek dosáhli zhruba loňských výsledků. Letos po odstranění počátečních potíží v podstatě všechno zařízení fungovalo, takže jsme očekávali přeci jenom trochu více.

Komentář 70 cm

Využili jsme toho, že kluci z OK2KKW nejeli 70cm. Tak jsme provětrali zase po čase i toto pásmo a rozdali pár bodů.

 

 

 

Sumář závodu:

Značka: OL7C - JO60JJ - 1043m A.S.L.
Závod: I. Subregional 2014 - předběžné výsledky

Vybavení:

ANT: 2x 18el. M2@19m, 4x10el. DK7ZB@14m a 2x8el.@20m
RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + 2000 W
SW: Win-Test

 

..

 
Poslední aktualizace
 5 January 2016, 07:01 
Webkamera
Webkamera na Blatenském vrchu
Change language
Sociální sítě
Náhodné foto
Podporují nás