Soňa |
Nové stránky BETA
Hlavní nabídka
Technika & Bastlení
Média
Reklama Google

II. Subregional 2013 PDF Tisk Email
Akce a závody - VKV
Napsal uživatel Jirka, OK1UBO   
Čtvrtek, 09 Květen 2013 09:28
OK7KMStejně jako loni, tak i letos jsme se snažili nezanedbat přípravu techniky a na našem kontestovém pracovišti na Blatenském vrchu jsme strávili dost času o třech víkendech před kontestem (OK1VKQ, OK1UBO a OK1FIK).

Naše příprava techniky spočívala především v rozšíření sortimentu našich PA a úpravě anténních systémů. Jak již bylo zmíněno dříve, tak jsme doplnili počet PA na čtyři a vyzkoušeli jsem i další ant. systém 2x8el. DK7ZB. Nepotěšilo, že tento systém se nám nepodařilo před kontestem dostat na nižšší PSV než 1/1,8, na což se sice dá vysílat, ale není to tak docela to „pravé ořechové“.
Hodně práce nás stála oprava a sestavení dvojčete 2M218xxx. Na I. subregionálu jsme sice první anténu sestavili z nepoškozených dílů obou antén, které nám spadly na MMC 2012, ale nyní bylo potřeba zbývající poškozené díly opravit a sestavit druhou M2. Jak již jsem na boardu OK2KKW psal, tak provedení zářiče této antény není nijak dobře mechanicky provedeno a bylo potřeba vyměnit ulomený napájecí konektor dipólu a když už jsem měl dipól rozebraný, tak jsem také vyměnil napojení dipólových tyček. Místo Cu drátu, který nebyl nijak dobře zalisován (šel kleštěmi bez většího úsili vytáhnout), jsem použil CuAg drát se speciální brusnou kontaktní pastou a kvalitně jsem ho do dipólové tyčky zalisoval. Bylo potřeba také vyměnit několik prvků, doplnit zlomené díly ráhna, srovnat ráhno, atd., atd. Hlavní bylo, že v pátek k obědu jsme měli opravené dvojče na stožáru (PSV 1/1,3).

Tradičně jsme také vztyčili osmerče krátkých antén, které před manontováním prošly „generální“ opravou. Díky Milanovi OM1ATT, který dodal čtvrtvlnné přizpůsobovací vedení z krásného teflonového koaxu, jsme mohli vyměnit nejen kabeláž, ale i dipóly osmerčete. Gerhard OK1GP z dodaných dílů antény sestavil a hlavně nastavil, takže každá jednotlivá anténa byla před sestavením systému nastavena na optimální PSV. Když už se opravovaly antény, tak jsme došli k závěru, že bude vhodné vyměnit i kabeláž pro rozdělení výkonu pro osmerče. Po konzultaci s Milanem OM1ATT jsem zvolil a vyrobil variantu rozdělení pro čtyři antény (podle DK7ZB) pomocí čtvrtvlnných vedení 1“ 50 Ohm. kabelem a výsledná dvě čtyřčata jsem spojil do osmerčete děličem výkonu vyvedeného z čtyřhranného Al profilu (opět práce OK1GP). Potěšilo, že při měření sitemasterem Anristu vykazoval tento systém PSV pod 1:1,1.

Na poslední anténní systém (4x10el.) jsme naštěstí nemuseli šáhnout, protože ten prošel opravou po pádu dvojčete M2 na MMC 2012 již před I. subregionálem 2013.

V sobotu před polednem jsme konečně všechny systému dokončili a připravili na vysílání. Natočil jsem je všechny do jednoho směru a zkusil jsem je poslechem majáků porovnat. Slyšitelnost majáků, PI7CIS - 144,416 MHz a ON0VHF - 144,418 MHz, byla u všech systémů podobná a byla i při použití LNA u všech anténních systémů zhruba stejná na hranici šumu.

Michal OK1WMR rozbíhal závod a šlo to hodně ztuha – v prvních dvou hodinách jsme díky výpadkům PA nepřesáhli 60 QSO/hod., což je o dost méně než loni (71 QSO/hod.) a předloni, kdy jsme přesahovali v první hodině tempo 90 QSO/hod. Za mikrofonem se mimo Michala, o kterém již byla řeč, postupně vystřídali Míra OK1DUB, Jakub OK1FVN, Vláďa OK1FIK a Jirka OK1UBO. Dost nás letos pozlobila technika, kdy nám postupně vypadávaly, až nakonec úplně odešly dva PA a jeden LNA. Nejdelší spojení bylo, jak dost často bývá v našich podmínkách, s YU7ACO (870 km). Celkově jsme udělali 630 QSO, tedy o 43 QSO méně než loni a předloni. I bodově jsme šli dolů na 201 tis. bodů, což je o 10 tis méně než loni a o 5tis. než předloni. Jedině průměrem jsme šli o kousek nahoru na 320 km/QSO, což je náš nejlepší historický výsledek na II. subregionálu (druhý nejlepší průměr byl v 2009, a to 314 km/QSO).

Podmínky šíření, tak jak nám z našeho kopce připadaly, byly spíše podprůměrné, bez jakéhokoli, byť i přechodného otevření.

Díky moc všem zúčastněným za pomoc – hlavně Gerhardovi OK1GP, Vaškovi OK1VKQ, Vláďovi OK1FIK a Milanovi OM1ATT.
Velké díky patří také všem protistanicím za krásná QSO. Těšíme se na příští kontest!!!

73! Jirka OK1UBO

Sumář závodu:
Celkem QSO: 630
Počet bodů: 201 533

Značka: OL7C - JO60JJ - 1044m A.S.L.
Vybavení:
ANT: 2x18el. M2@19m, 4x10el. DK7ZB@10m, 8x5el. DK7ZB@7m, 2x8el.@15m
RIG: IC756PROIII + TRV Sitno + po většinu kontestu 3xPA (GU43b – 900W ,2xGI7b – 550W , GS-35B – 900W; celkem 2350W).
..
 
Poslední aktualizace
 5 January 2016, 07:01 
Webkamera
Webkamera na Blatenském vrchu
Change language
Sociální sítě
Náhodné foto
Podporují nás