Lenka |
Nové stránky BETA
Hlavní nabídka
Technika & Bastlení
Média
Reklama Google

Pájení přetavením PDF Tisk Email
Technika & Bastlení - Technické články
Napsal uživatel Kroužek mládeže   
Neděle, 27 Říjen 2013 21:02

lead

Další možný způsob rychlého pájení SMD součástek, který je vhodný pro amatérské bastlíře. Metoda pájení přetavením je jedna z nejpoužívanějších v průmyslovém pájení SMD součástek, jelikož vyniká hlavně svojí jednoduchostí a rychlostí.
Na vyleptanou a pokovenou desku plošných spojů se na pájecí plošky nanese tavidlo s pájecí pastou, následně se osadí součástky a celý plošný spoj vjede do přetavovací pece.


V první fázi dojde k postupnému ohřátí plošného spoje, aby se předešlo teplotnímu šoku a také dochází k odpaření rozpouštědel z tavidla. Teplota by měla narůstat přibližně o 2-3°C/s. Při dostatečné teplotě dojde k aktivaci tavidla, které rozruší oxidy na pájecích plochách a připraví je k zapájení.
Ve druhé fázi je teplota zvýšena na hodnotu o přibližně 40°C nad teplotu tání pájecí pasty a dochází k zapájení součástek. Dobrou zprávou je, že díky povrchovému napětí se při zapájení součástky vystředí a nevadí tedy ne úplně přesné osazení součástek (neplatí u bezolovnatých pájek!).
Třetí fáze slouží k postupnému vychladnutí součástek a pájení je hotovo.
Krivka
Přetavovací křivka
pec
Průmyslová přetavovací pec

A jak si tedy zrealizovat pájení přetavením v amatérských podmínkách?

Nejprve je nutné pořídit si přetavovací pec, v našem případě starý gril (za který děkujeme členovi našeho radioklubu, Jonáši Pačískovi).

pec

Poté bych doporučil zapájet zkušebně pár součástek, na kterých si odladíte postup pájení.
1. Očistíme, odmastíme plošný spoj a naneseme malé množství tavidla (my jsme použili tavidlo Toplink gel GBA).
2. Osadíme součástky.
3. Naneseme malé množství pájecí pasty (množství je třeba vyzkoušet a hodně šetřit u pouzder typu TQFP a podobných), doporučuji pájecí pastu nanášet až po osazení součástek, jelikož při opačném postupu nejsou přes pájku vidět pájecí plochy a je tu možnost špatného osazení.
4. Plošný spoj vložíme do přetavovací pece.

5. U naší "pece" (grilu) zapneme horní spirálu na cca 70 % výkonu (nedochází k tavení pájky), po přibližně 3 minutách by se mělo rozlít tavidlo a můžeme nastavit pec na plný výkon. Sledujeme plošný spoj a po zapájení všech pájecích ploch pec vypneme a necháme plošný spoj vychladnout.
Úspěšně jsme už tímto způsobem zapájeli několik plošných spojů. Rychlost a kvalita pájení několika násobně rychlejší a lepší.
Dále plánujeme do grilu přidat regulaci výkonu, měření teploty a osvětlení, čímž bychom dosáhli automatické obsluhy a lepšího průběhu přetavovací křivky.

Autor ani Radioklub nezodpovídají za újmy na zdraví a majetku, které způsobeny realizací tohoto návodu.
 
Poslední aktualizace
 5 January 2016, 07:01 
Webkamera
Webkamera na Blatenském vrchu
Change language
Sociální sítě
Náhodné foto
Podporují nás