Dušan |
Nové stránky BETA
Hlavní nabídka
Technika & Bastlení
Média
Reklama Google

LaTeX (3) Obrázky a rovnice PDF Tisk Email
Technika & Bastlení - Technické články
Napsal uživatel Mira, OK7KM   
Pondělí, 23 Září 2013 19:06

OK7KM

Z předchozího dílu již umíme vytvořit základní dokument s nadpisy a tabulkami. Dnes se pustíme do trochu náročnějších úkolů a tím je vložení obrázků a psaní rovnic v LaTeXu. Jelikož je opakování matkou moudrosti, zkuste si vytvořit nový dokument a připravte si ho pro práci. Jdeme na to!
Vkládání obrázků

Vkládání obrázků není jednoduchou záležitostí, možná se Vám to někdy nepodaří napoprvé, ale přijdete na vlastní postup, který budete používat. Kompilátoru musíte však říci, že budete v práci používat obrázky, do preambule proto vložíme


\usepackage{graphicx}


Poté by nám nemělo nic bránit v umístění obrázku do dokumentu. Uvedeme ho opět několika zápisy, tentokrát nám to průvodce nijak neulehčí.


\begin{figure}[htp]
\centering
\includegraphics[scale=0.75]{latex.png}
\caption{Logo \LaTeX u}
\label{fig:triangle}
\end{figure}


Vidíme, že obrázek je uvozen příkazy \begin{figure} a \end{figure}, přičemž má další parametry, které specifikují jeho umístění.
Příkaz \includegraphics[scale=0.75]{latex.png} odkazuje na umístění obrázku a „scale“ jeho velikost. Dále můžeme zapsat také popisek obrázku jako \caption{Popis obrázku} a přiřadit mu jedinečný štítek \label.
Štítek se hodí především v delším textu, kdy se na obrázek odkazujeme. Příkaz pro odkázání se na obrázek je \ref{fig:triagle}, přičemž uvnitř závorek musí být správný název štítku. Tento příkaz můžeme použít klidně na první nebo padesáté straně. O správné číslování se stará komprimátor.
Příklad 1: Zkuste si vložit libovolný obrázek. Na konci opět najdete zdrojový kód, jak by vše mělo vypadat.
Rovnice
Existuje mnoho způsobů, jak vkládat rovnice do LaTeXu, první ze způsobu je uvození vzorce přímo:
\begin{math}
\end{math}
Pokud bychom chtěli mít rovnice číslované, použijeme jiné uvození:
\begin{equation}
\end{equation}
Příklad 2: Zkuste si provést zápis jednoduchých rovnic.
\begin{equation}
x=\sqrt{a+b+c^3}
\end{equation}
\begin{math}
I=\frac{Q}{t}
\end{math}

V případě sázení vzorců přímo v textu, musíme dané rovnice umístit mezi symboly $. Například $ax^2+bx+c=0$. Viz dnešní zdrojový kód.

Přehledné matematické operátory najdete zde - http://www.it.cas.cz/manual/latex/j.html.
Pokud Vám vzorce v LaTeXu zaujaly, doporučuji také PDF s názvem Hardcore LaTeX Math (en) od Massachusetts Institute of Technology.

Shrnutí

Tento seriál by Vám měl pomoci vytvořit jednoduchý dokument pomocí LaTeXu. Možností přizpůsobení vzhledu a dalších úprav je však několik. Doufám, že několik předchozích článků bylo alespoň trochu přínosem a ukázalo Vám nové možnosti publikování článků.
Příští a poslední díl seriálu bude pouze o prostředí LaTeXu – jak si například nastavit jiné řádkování, jak si vytvoříme záhlaví a zápatí, jak na titulní stránku a obsah. Pokračovat na závěrečný díl seriálu o LaTeXu.
Zdrojové kódy příkladů máte zde: Příklad 1 a Příklad 2.

Autor
Autor je členem radioklubu od roku 2004 a přibližně 6 let se stará o internetové stránky radioklubu. Studuje vysokou školu a pracuje v Praze.
V případě dotazů k LaTeXu ho můžete kontaktovat na e-mailové adrese: ok7km (zavinac) hotmail.com.
 
Poslední aktualizace
 5 January 2016, 07:01 
Webkamera
Webkamera na Blatenském vrchu
Change language
Sociální sítě
Náhodné foto
Podporují nás